Στο πλαίσιο του μαθήματος Εφαρμογές Πληροφορικής της Α’ Λυκείου, οι μαθητές του Α1 του σχολείου μας συμμετείχαν τη Δευτέρα 28/02/20022 σε μία δραστηριότητα η οποία ετοιμάστηκε στο λογισμικό GooseChase και περιλάμβανε 18 επί μέρους ενότητες.

Οι 16 μαθητές χωρίστηκαν σε 5 ομάδες και με βασικό όπλο τη συνεργασία μεταξύ τους, προσπάθησαν να φέρουν σε πέρας τις αποστολές που τους ανατέθηκαν, οι οποίες απαιτούσαν δεξιότητες όπως η παρατηρητικότητα, η αναζήτηση στοιχείων, η αποκρυπτογράφηση μηνυμάτων, βασικές γνώσεις προγραμματισμού, ψηφιακές τεχνικές, ταχύτητα σκέψης και πολλές άλλες.

Η δραστηριότητα πραγματοποιήθηκε σε ένα διδακτικό 2ωρο και το 87% των μαθητών που ρωτήθηκαν δήλωσε «Απόλυτα ικανοποιημένο» με τη δραστηριότητα και ότι θα ήθελαν να την επαναλάβουμε σε επόμενο μάθημα.

Υπεύθυνος καθηγητής : Νάκας Δημήτρης, ΠΕ86

Συνεργατική Δραστηριότητα Μάθησης : Goose Chase Challenge “The February’s Game”