• Post category:Δράσεις

Το σχολείο μας υλοποίησε την εβδομάδα   από Δευτέρα 21 Νοεμβρίου έως Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2022 τη δράση για την προώθηση ανακύκλωσης κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων, με τίτλο: «Και εγώ ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ… ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ τώρα ΡΟΥΧΑ & ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ!»

Συγκεκριμένα:

Οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας ενημερώθηκαν, τόσο από τη Διεύθυνση του σχολείου όσο και από την υπεύθυνη καθηγήτρια, για τη δράση και την αναγκαιότητα υλοποίησής της, εστάλησαν ενημερωτικά mails στους γονείς των μαθητών/τριών και αναρτήθηκε σχετικό ενημερωτικό κείμενο με τις απαραίτητες πληροφορίες -την περιγραφή και τους στόχους της δράσης- , στην ιστοσελίδα του σχολείου .Παράλληλα, αναρτήθηκε στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου η αφίσα ενημέρωσης.

Τέλος, συγκεντρώθηκαν σε χώρο του σχολείου 159 κιλά ειδών προς ανακύκλωση, τα οποία και παραλήφθηκαν από το  Φορέα Διαχείρισης των κάδων Ανακύκλωσης Ρούχων του Δήμου Λαρισαίων (εταιρεία “EASTWEST GREECE-ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΡΟΥΧΩΝ”), αφού πρώτα καταμετρήθηκαν, ώστε να αποτυπωθεί το αποτέλεσμα της δράσης .

received_1328444571301217

Υλοποίηση της δράσης ανακύκλωσης κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων