Στις 16 Μαϊου 2023,  μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Δημοτικό Αστεροσκοπείο “Αριστεύς” στη Γιάννουλη Λάρισας. Ήταν μαθητές που συμμετείχαν στον εκπαιδευτικό όμιλο του 9ου Λυκείου με θέμα Αστροφυσική και Κοσμολογία κατά τους προηγούμενους 7 μήνες. Τα παιδιά συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Χρυσικός Ιωάννης, φυσικός, υπεύθυνος του ομίλου Αστροφυσικής και Γλιούμπας Ευάγγελος, μαθηματικός, υποδιευθυντής του Λυκείου. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την ιστορία και το έργο του Αστεροσκοπείου από τον υπεύθυνο κ. Χουϊνάβα Ιωάννη, και παρακολούθησαν διάλεξη περί της ηλιακής δραστηριότητας και των ηλιακών κηλίδων, τα οποία, μεταξύ άλλων, αποτελούν και αντικείμενο ερευνητικού ενδιαφέροντος του τοπικού Αστεροσκοπείου. Στη συνέχεια τα παιδιά είδαν τα τηλεσκόπια του Αστεροσκοπείου και ενημερώθηκαν για τη λειτουργία τους. Στη συνέχεια παρακολούθησαν εκπαιδευτικά βίντεο και στο τέλος πραγματοποιήθηκε παρατήρηση του ηλιακού δίσκου με κατάλληλο τηλεσκόπιο.
Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον υπεύθυνο του Γραφείου Αστεροσκοπείου κ. Χουϊνάβα και την προϊσταμένη της Διεύθυνσης Παιδείας του Δήμου Λαρισαίων κ. Μπαξεβάνου, για την πραγματοποίηση της ενδιαφέρουσας επίσκεψης.

telescop_Gian
asteroskopeio