Την Τρίτη 7 Νοεμβρίου 2023 έγινε εκπαιδευτική επίσκεψη και ενημέρωση στις εγκαταστάσεις της 110 Π.Μ. της Πολεμικής Αεροπορίας στη Λάρισα. Συμμετείχαν μαθήτριες και μαθητές των Β΄ και Γ΄ τάξεων του Λυκείου μας, με τη συνοδεία εκπαιδευτικών, στα πλαίσια της δράσης του σχολείου μας με τίτλο “Σχολείο και Κοινότητα” και ειδικότερα για την ενημέρωση σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού. Στόχος της συγκεκριμένης δράσης ήταν να ενημερωθούν οι μαθητές και οι μαθήτριες για τις στρατιωτικές σχολές της Αεροπορίας, τον τρόπο και τα κριτήρια εισδοχής σε αυτές, τη διάρκεια των σπουδών, τις αρχές της στρατιωτικής εκπαίδευσης και για τις προοπτικές μιας καριέρας στελέχους της Πολεμικής Αεροπορίας. Η ενημέρωση έγινε στο αμφιθέατρο της 110 Π.Μ. με επιτυχία, αφού το ενδιαφέρον ήταν μεγάλο και τα παιδιά αποκόμισαν πολύ χρήσιμες πληροφορίες.
Οι υπεύθυνοι της δράσης “Σχολείο και Κοινότητα” στο 9ο Λύκειο Λάρισας:
Τσουράκη Ανθή,  Δημητρίου Ευαγγελία,  Τσιπλακούλης Γιώργος,  Χαλάτση Βασιλική,  Φουνταρλή Αναστασία.

Ενημέρωση για την Πολεμική Αεροπορία