Με αφορμή την επέτειο της συμπλήρωσης των 40 ετών ευρωπαϊκής πορείας της Ελλάδας,το σχολείο μας  αφιέρωσε δύο διδακτικές ώρες (τη Δευτέρα 20 Δεκεμβρίου 2021 και την Τρίτη 21 Δεκεμβρίου 2021), προκειμένου να ενημερωθούν οι μαθητές/τριες για τη σημασία της επετείου.

Συγκεκριμένα σε δύο τμήματα της Α΄Λυκείου (Α2 και A3 ) οργανώθηκε εκδήλωση,στην οποία οι μαθητές ενημερώθηκαν για την ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης και για την πορεία της Ελλάδας σε αυτή, μέσα από άρθρα και προβολές σχετικών videos.

Την εκδήλωση επιμελήθηκε η κ.Βάια Παπανικολάου,φιλόλογος.

Την παρουσίαση ανέλαβαν οι μαθητές Αντωνοπούλου Ζωή, Βασιλόπουλος Παύλος, Ζάχος Ιωάννης, Λαγού Ειρήνη-Νεφέλη, Καρακίτσος Θοδωρής του Α2 και οι μαθητές Μπαζούκη Άννα , Μπισίλκα Δανάη, Μπούρμπος Βάιος και Παπαγιάννης Αριστείδης του Α3.

Ακολουθούν σχετικά φωτογραφικά στιγμιότυπα:

Α3-Δευτέρα 20-12-2021,           Α2-Τρίτη 21-12-2021

Αφιέρωμα για τα 40 έτη ευρωπαϊκής πορείας της Ελλάδας